Jak uporządkować finanse osobiste
Wiele osób ma problemy z samodyscypliną i zastanawia się, jak uporządkować finanse osobiste oraz efektywniej zarządzać swoim budżetem.
Nasze finanse bardzo często są prowadzone bez większego zastanowienia, bez okresowego ich przeglądania czy użytkowane na bieżąco, kiedy to wydajemy pieniądze zarobione w poprzednim miesiącu.
Nie zwracamy też przeważnie uwagi na różnego rodzaju płatności czy nie dbamy o inne kwestie takie jak zabezpieczenie finansowe czy inwestowanie.
Nie jest to jednak dobra sytuacja, gdyż tracimy wiele korzyści, jakie moglibyśmy odnosić, mając uporządkowane finansowe osobiste.
Poniżej podpowiadamy jak uporządkować sytuację finansową związaną z naszymi pieniędzmi i dlaczego warto to zrobić.
Dlaczego i jak uporządkowane finanse osobiste?
Posiadanie uporządkowanych finansów to bardzo wiele korzyści. Pierwszą z nich jest bezpieczeństwo finansowe.
Mając kontrolę nad naszymi finansami, nie ma obawy wydawania zbyt dużej ilości pieniędzy oraz kierowania się w stronę zagrożenia finansowego.
Znając dokładnie wszystkie informacje o naszym budżecie, możemy również wydawać go efektywnie, a co za tym idzie oszczędzać duże sumy pieniędzy.
Czasami roczna rewizja wydatków pozwoli zaoszczędzić nam nawet kilkaset złotych w ciągu roku.
Dzięki dwóm pierwszym plusom będziemy mogli spełniać swoje marzenia oraz przeznaczać więcej środków na nasze przyjemności i potrzeby.
Kolejnym dużym plusem dbania o własne finanse jest spokój mentalny. Jeśli będziemy wiedzieli wszystko o naszej sytuacji finansowej, będziemy dużo spokojniejsi.
Jest to ważna kwestia, gdyż podnosi komfort naszego życia i nie musimy obawiać się tego, że tracimy pieniądze lub tego, że w przyszłości nam ich zabraknie.
Do konkretnych korzyści możemy zaliczyć również ogólne podnoszenie poziomu życia. Wiele osób nie łączy tych dwóch kwestii ze sobą, co jest błędem.
Jeśli nasze finanse będą uporządkowane i prowadzone z dyscypliną, będziemy mieli więcej pieniędzy oraz będziemy mogli działać efektywniej.
To przekłada się na możliwości inwestowania, poprawiania swojego komfortu życia czy przyspieszone rozwijanie się życiowe.
W ten sposób szybciej kupimy lepsze auto, będziemy mogli zarabiać więcej, inwestować w swoją naukę, regularnie podnoszą poziom życia.
Dużo szybciej niż przy nieodpowiednim zarządzaniu i niewykorzystywaniu naszych pieniędzy.
Ostatnim plusem, o którym warto wspomnieć, jest fakt, że mając uporządkowane finanse, będziemy dokładnie wiedzieli ile i na co możemy wydać.
Często będziemy mogli zatem wydać daną sumę np. na wakacje do końca, nie pozostawiając niewykorzystywanych środków lub wydając zbyt dużo.
Uporządkuj dokumentację
Pierwszym krokiem, jaki musimy wykonać przy porządkowaniu naszej sytuacji finansowej, jest uporządkowanie dokumentów.
Często znajdują się one w wielu miejscach w domu, co nie sprzyja byciu na bieżąco ze wszystkimi wydatkami.
Dokumenty warto posegregować tematycznie i chronologicznie. Możemy też użyć segregatorów czy specjalnych teczek.
Gdy już uporządkujemy wszystkie rachunki, dokumenty bankowe itp. będziemy mogli łatwo poznać, jakie mamy wydatki, jak długo będą jeszcze trwały oraz czy możemy je zmienić np. zakańczając umowy.
Zrewiduj wydatki
Drugim krokiem porządkowania finansów jest ich rewizja. Powinniśmy sprawdzić je, jeśli tego nigdy nie robiliśmy i powtarzać tę czynność okresowo np. co roku.
Zrewidowanie wydatków polega na sprawdzeniu, czy za dane usługi płacimy odpowiednie sumy pieniędzy.
Często może się okazywać, że u innych operatorów cena gazu, prądu czy abonamentów telefonicznych jest dużo tańsza, lub za taką samą sumę otrzymać będziemy więcej funkcjonalności.
Do kolejnych wydatków tego typu można zaliczyć telewizję kablową czy opłaty subskrypcyjne w sieci.
Obecnie bardzo prosto jest zmienić operatora telekomunikacyjnego czy otworzyć inne konto bankowe.
Zmieniając dostawców usług na najtańszych, możemy zyskać rocznie nawet kilkaset złotych.
Warto do tego celu wykorzystywać porównywarki finansowe, np. ubezpieczeń – https://rankomat.pl/towarzystwa-ubezpieczen czy kont bankowych – https://kontobankowebezoplat.pl/
Prowadź budżet domowy
Jednym z najważniejszych punktów porządkowania naszych finansów osobistych jest prowadzenie budżetu domowego.
To właśnie od niego zależy czy będziemy mieli kontrolę nad finansami i wiedzieli jasno ile środków możemy wydać na konkretne rzeczy.
Budżet domowy to inaczej zestawienie przychodów i wydatków oraz ich zaplanowanie.
Możemy tworzyć go 1go każdego miesiąca na dany miesiąc np. na kartce papieru lub w komputerze. Kartkę należy podzielić na dwie części — przychodów i wydatków.
W pierwszej kolumnie wpisujemy sumę, jaką mamy do dyspozycji w danym miesiącu np. z naszych pensji czy innych zarobków.
W drugiej zaś umieszczamy wydatki uporządkowane od tych najważniejszych do najmniej ważnych.
Priorytetem będą tutaj oczywiście opłaty na leki, czynsz, opłaty na media czy środki do życia.
Na kolejnych pozycjach umieszczać będziemy wydatki cykliczne, abonamenty, środki na ubrania, dojazd do pracy, kieszonkowe czy pieniądze na poduszkę finansową i inwestycje.
Warto również końcu umieścić pozycje zbierania na wakacje, aby odkładać na ten cel pieniądze przez cały rok bez zbędnego wysiłku.
Gdy mamy już kwotę dostępną do dyspozycji oraz listę wydatków, należy zaplanować je tak, aby na wszystko przeznaczyć odpowiednią ilość pieniędzy.
Jeśli jej nie mamy, należy zabezpieczać w pierwszej kolejności sumy kluczowe dla naszego życia. Gdy stworzymy już budżet, należy go przestrzegać.
Jest to gwarancja utrzymania dobrej kondycji finansowej. Jeśli będziemy też wiedzieli, jaką sumę możemy wydać na jakie kwestie, będzie nam łatwiej zarządzać pieniędzmi.
Jak uporządkować finanse osobiste – poduszka finansowa
Ważnym elementem naszych finansów osobistych jest poduszka finansowa. Jest to pula pieniędzy, która jest przenoszona jedynie na nieprzewidziane wydatki.
Pozostaje ona cały czas do dyspozycji i nie może być wydawana na żadne inne rzeczy. Poduszka taka jest też często nazwa słusznie kwotą na czarną godzinę.
Będziemy mogli skorzystać z niej w razie choroby czy utraty pracy, aby nie ponosić negatywnych konsekwencji tych wydarzeń.
Pomoże nam też uporać się szybciej i łatwiej z problemami różnego rodzaju.
Według specjalistów, poduszka finansowa powinna wynosić średnio tyle, abyśmy mogli utrzymać się bez pracy przez 6 miesięcy.
Może być to mniejsza lub też większa suma, a im więcej pieniędzy na nią odłożymy, tym lepsze zabezpieczenie naszego życia.
Jeżeli masz możliwość dorobienia do etatowej pracy, nie wahaj się podjąć takiego zajęcia.
Wiele z takich prac online można bez problemu znaleźć w sieci – https://finansepersonalne.pl/jak-zarabiac-przez-internet/