Jakie konto wybrać
Jeżeli chodzi o ofertę bankową, mamy dziś kłopoty bogactwa. Więc nie bez powodu wiele osób zadaje sobie pytanie – jakie konto wybrać?
Sprawdźmy zatem najważniejsze kryteria, które warto wziąć pod uwagę zakładając konto osobiste w banku.
Aby dokonać najbardziej optymalnego wyboru, należy najpierw zastanowić się nad oczekiwaniami wobec takiego produktu.
Tutaj warto przeanalizować własne nawyki dotyczące spraw finansowych, tj. czy często korzystamy z karty, wypłat z bankomatów, wizyt w oddziale, czy często podróżujemy za granicę, płacimy mobilnie, itd.
Wszystko to pomoże dopasować do naszych potrzeb najlepszą ofertę. A wybór najlepszego możliwego konta, pozwoli cieszyć jego wszystkimi funkcjonalnościami.
Jakie konto wybrać – główne kryteria
OPŁATY I PROWIZJE
Głównymi parametrami, na które w pierwszej kolejności zwraca uwagę większość klientów, są opłaty.
To oczywiście nic zaskakującego, w końcu nikt nie chce być sponsorem banków i większość z nas szuka rachunku, który będzie generował małe koszty utrzymania i obsługi.
Na jakie prowizje warto zatem zwrócić uwagę, żeby potem nie być niemile zaskoczonym wyciągiem bankowym na koniec miesiąca?
Przede wszystkim będzie to ewentualna opłata za prowadzenie konta. Większość banków nie pobiera za to pieniędzy, ale niestety nie jest to standardem.
Z kolei część instytucji uzależnia bezpłatność ROR-u od spełnienia określonych warunków. Najczęściej jest to wykonanie płatności kartą lub mobilnych lub wpływ wynagrodzenia na rachunek.
Analizując oferty, warto dokładnie wziąć ten parametr pod uwagę.
Kolejną kwestią są koszty związane z kartą płatniczą. Należy sprawdzić, czy bank pobiera opłaty za wydanie „plastiku” i jego miesięczną obsługę.
Oczywiście ważne są również prowizje za wypłaty z bankomatów w Polsce. W różnych bankach różnie to wygląda. Większość z nich ma darmowe bankomaty własne, natomiast pozostałe są płatne.
Część uzależnia bezpłatność bankomatów od spełnienia określonych warunków aktywności. Zazwyczaj są one takie same, jak te, dot. uniknięcia prowizji za prowadzenie ROR-u.
Ważnym aspektem są również koszty i rodzaje przelewów. Zazwyczaj te standardowe przez internet są darmowe. Natomiast ekspresowe, europejskie, międzynarodowe, wysokokwotowe już nie.
Wysokość opłat za takie przelewy różnie się w zależności od banku. I jeżeli wykonujesz dużo transferów, zdecydowanie warto przyjrzeć się tym parametrom.
Warto pamiętać również o usługach dodatkowych, z których być może nie korzystamy zbyt często, a które mogą obciążyć naszą kieszeń.
Mogą to być przede wszystkim wpłaty i wypłaty w oddziale banku, sprawdzenie salda w bankomacie, zmiana PIN, wyciągi z konta w formie papierowej.
Gdzie warto szukać rachunków tanich w utrzymaniu, a często nawet całkowicie bezpłatnych?
Aktualny ranking kont bankowych bez opłat, można znaleźć na portalu https://bankradar.pl/darmowe-konto-bankowe/
USŁUGI DODATKOWE DO KONTA
Pod pojęciem usług dodatkowych do konta, kryje się wiele zagadnień.
Przede wszystkim będą to dostępne dla klienta produkty powiązane z rachunkiem. Tj. konta oszczędnościowe, walutowe, młodzieżowe, kredyty, rachunki maklerskie / inwestycyjne.
Zaliczać się będą do tej kategorii również dostępne metody płatności. Im więcej dostępnych nowoczesnych rozwiązań, tym lepiej. Jakie mamy m.in. opcje?
Wszystkie te rozwiązania zdecydowanie wpływają na atrakcyjność konta i jego ogólną funkcjonalność.
PROMOCJE BANKOWE
Szukając odpowiedniego konta bankowego, często można natknąć się na różnego rodzaju promocje dla nowych klientów. Zazwyczaj – na pierwszy rzut oka – wyglądają bardzo zachęcająco i brak im jakichkolwiek wad.
Jednak najczęściej to tylko pozory. Akcje bonusowe są przeważnie obwarowane kilkoma warunkami, z których niespełnienie choćby jednego, powoduje, że klient nie otrzyma nagrody.
Dlatego też należy dokładnie analizować regulaminy takich promocji i realnie ocenić, czy będziemy w stanie spełnić jej wymogi.
Jakie konto bankowe wybrać – zawsze mamy alternatywę
To zdecydowanie najważniejsze parametry, które powinieneś wziąć pod uwagę, poszukując i wybierając dla siebie konto osobiste.
Oczywiście nie jedyne, ale w zasadzie kluczowe i decydujące o naszej satysfakcji z dokonanego wyboru.
Warto również pamiętać, że umowa z bankiem to nie cyrograf. Na rynku mamy mnóstwo tego typu produktów.
I nawet jeżeli nie będziemy do końca usatysfakcjonowani z otwartego ROR-u, zawsze możemy założyć inny – w zupełnie innej instytucji.
Jak założyć konto bankowe?
Skoro wiemy już, na co zwracać uwagę wybierając konto w banku, teraz trzeba odpowiedzieć na pytanie – jak najlepiej to zrobić?
Zakładanie rachunku indywidualnego jest dziś prostsze niż kiedykolwiek. Można to zrobić na wiele sposobów – przez internet, aplikację mobilną, infolinię, czy tradycyjnie w oddziale.
Wybór preferowanej metody zależy w zasadzie od nas samych i naszych preferencji. Zalety i wady każdego z tych sposobów świetnie opisano w artykule na tej stronie https://kontobankowebezoplat.pl/jak-zalozyc-konto-w-banku/
Największą popularnością cieszy się oczywiście otwieranie ROR-u online. To zdecydowanie najszybsza opcja i wymagająca najmniej formalności.
Niektóre banki umożliwiają bowiem założenie i aktywowanie konta przelewem weryfikacyjnym lub poprzez wideo rozmowę.
Cała procedura odbywa się bez udziału kuriera i bez podpisywania papierowej umowy.
Dzięki takim rozwiązaniom, nowo założony rachunek uzyskuje pełną funkcjonalność już po kilkunastu minutach.
Jakie banki udostępniają taką możliwość? Aktualnie jest ich tylko kilka.
Ich listę można sprawdzić na stronie https://przyjaznebanki.pl/konto-bankowe-przez-internet-bez-kuriera/
Wybieranie konta w banku – podsumowanie
Jak więc widać, wyborowi konta bankowego warto poświęcić kilka wolnych chwil, tak, aby był on jak najbardziej dla nas optymalny.
Wiemy już, na co zwracać szczególną uwagę i czego ewentualnie unikać. Znamy także możliwości, jeśli chodzi o metody zakładania rachunku osobistego.
Wyposażeni w taką wiedzę, możemy spokojnie przystępować do wybrania dla siebie najlepszego konta.